Δημήτριος Δίγκας

Όνομα πατρός: Γεώργιος

1878 - 1974

Δικηγόρος

Γεννήθηκε το 1878. Δικηγόρος. Εξελέγη πρώτη φορά βουλευτής Σερρών στις εκλογές του 1915. Το 1916 συμμετείχε στο Κίνημα της Εθνικής Άμυνας και διορίστηκε υπουργός Δικαιοσύνης (6/10/1916-13/6/1917) στην Προσωρινή Κυβέρνηση του Ε. Βενιζέλου και έπειτα υπουργός Εκκλησιαστικών και Δημοσίας Εκπαιδεύσεως στην κυβέρνηση Ε. Βενιζέλου (14/6/1917-4/11/1920). Εξελέγη γερουσιαστής Θεσσαλονίκης με το Κόμμα Φιλελευθέρων (ΚΦ) στις γερουσιαστικές εκλογές του 1929 και επανεξελέγη στις εκλογές του 1932 (γερουσιαστική θητεία: 21/4/1929-24/9/1932 και 25/9/1932-1/4/1935). Διετέλεσε υπουργός Δικαιοσύνης (7/6/1929-16/12/1929) και (16/12/1929-22/12/1930) και υπουργός Συγκοινωνιών (22/12/1930-26/5/1932) στην κυβέρνηση Ε. Βενιζέλου. Επανεξελέγη βουλευτής Θεσσαλονίκης με το ΚΦ στις εκλογές του 1936 και του 1946. Διετέλεσε υπουργός Αεροπορίας (7/9/1947-7/5/1948) στην κυβέρνηση συνεργασίας Κόμματος Φιλελευθέρων και Λαϊκού Κόμματος του Θ. Σοφούλη. Το 1950 πολιτεύτηκε στην περιφέρεια Θεσσαλονίκης με το ΚΦ, αλλά δεν εξελέγη. Απεβίωσε στις 17/3/1974.

Ενδεικτική Βιβλιογραφία